Morálka a úcta k pacientovi - kde si ?!

Autor: Stanislava Šebeňová | 8.4.2014 o 11:47 | (upravené 15.4.2014 o 7:07) Karma článku: 6,90 | Prečítané:  1924x

V menších mestách sa v posledných rokoch vo veľkom rozbehol očný biznis. Miestni oční lekári sa rozhodli, že sú odborníci na celú problematiku očí a založili si svoje vlastné optiky. Otvoriť si optiku pre nich nebol žiadny problém. Miestne pomery poznajú výborne.

 

Nedá sa sedieť na dvoch stoličkách naraz. Veta, ktorú pozná snáď každý. Koľko krát si povzdychneme a povieme: „A čo sa mám rozdvojiť?!" Robiť kvalitne dve veci naraz sa jednoducho nedá. Už za čias našich starých rodičov platilo zlaté pravidlo: Šuster, drž sa svojho kopyta!

Ak je niekto vo svojej profesii odborník, je logické, že nie je odborníkom v profesii inej. Stať sa totiž odborníkom trvá dlhú dobu. Chce to prax a množstvo skúseností. Ak som dobrý pekár, neznamená to, že som automaticky aj odborník na pece. Kam tým mierim? V menších mestách sa v posledných rokoch vo veľkom rozbehol očný biznis. Miestní oční lekári sa rozhodli že sú odborníci na celú problematiku očí a založili si svoje vlastné optiky. Otvoriť si optiku pre nich nebol žiadny problém. Miestne pomery poznajú výborne. A problém tiež nebol zabezpečiť si zákazníkov. Veď celé mesto a okolie k nim chodí do ambulancie.  Sú v meste „pánmi doktormi ktorých si netreba pohnevať" a tak, ak po vyšetrení dostal pacient odporúčanie na nákup v optike patriacej doktorovi, neváhal, a so slepou dôverou si tam okuliare kúpil. Očný lekár je očný lekár a očný optik je očný optik. Očný lekár skúma oko ako ľudský orgán a očný optik sa zaoberá viac fyzikálnou stránkou veci. V takýchto optikách môže byť zrak dobre vyšetrený, ale nie je tam záruka kvalitne zhotovených okuliarov. A uvedomte si, že zrakom vnímame 80% informácií. Sú to dve odlišné povolania! Mne to pripomína situáciu, keď by som sa nechala operovať zdravotnou sestričkou.  Aj sestrička aj lekár-chirurg majú predsa zdravotnícke vzdelanie, tak aký problém? Myslím, že každý inteligentný človek ten rozdiel cíti.

Nehádžme však všetkých do jedného vreca. Sú aj takí oční lekári, ktorí rozdielnosť týchto dvoch povolaní, očný optik a očný lekár, pochopili a sami uznávajú že tieto dve povolania majú iný základ. Rada by som pre objasnenie problematiky použila slová veľmi dobrého, známeho očného lekára: "Zložil som  Hypokratovu prísahu a som lekár. Chcem byť dobrým očným lekárom-špecialistom. Preto musím stráviť veľa času sledovaním, čo je nové vo svete oftalmológie.  Veda letí rýchlo dopredu. Ak by som viedol optiku nebudem mať čas na rast odbornosti. Jednoducho nedá sa sedieť na dvoch stoličkách naraz." Myslím že k tomu niet čo dodať. Do dnešného dňa  máme na Slovensku približne 15 očných lekárov, ktorí sa rozhodli naštudovať si aj problematiku očnej optiky a spoznať tak problematiku komplexne. Chceli vedieť viac. Dodatočne vyštudovali aj odbor očný optik. Prešli riadnym prijímacím konaním, riadnymi záverečnými skúškami. Klobúk dolu pred nimi! *)

Vráťme sa však k podstate. Vyššie opísané optiky obchádzajú zákon ako je to len možné. Nespĺňajú požiadavky na rozlohu v m2, obsluhujúci personál nie je vyštudovaný v odbore očný optik (pritom podľa zákona by okuliare zhotovené podľa predpisu z ambulancie očného lekára mal pacientovi vydávať len očný optik). Samotnou kapitolou je zodpovedný zástupca. Zodpovedný zástupca je veľmi dôležitá osoba. Bez takejto osoby, ktorá spĺňa zákonom dané požiadavky si optiku jednoducho neotvoríte, nepovolia vám ju úrady. Jeho meno musí byť uvedené na dverách predajne. Pri vydávaní povolenia na prevádzkovanie očnej optiky sa morálne zaväzujete, úradníci teda automaticky predpokladajú, že zástupca bude v predajni prítomný. Veď je z titulu svojej funkcie zodpovedný za odbornosť prevádzky, za každé vydané okuliare. Ak by ste však predsa len rozhodli hľadať zodpovedný zástupcov v optikách patriacich lekárom, hľadali by ste márne! Sú to väčšinou osoby umelo nastrčené, najlepšie z iného okresu. Pri bližšom skúmaní zistíte, že sa mená zodpovedných zástupcov v týchto optikách opakujú. Raz v Seredi, raz v Bratislave, alebo v Ivánke pri Dunaji a tiež v iných "optikách"  po celom Slovensku.

Za vrchol absurdnosti a hazardu zo zdravím Vašich očí sa dá považovať odporučenie lekára, po absolvovaní očného vyšetrenia v ambulancii, na nákup okuliarov cez automat umiestnený priamo v priestoroch ambulancie, alebo pri ambulancii očného lekára. Automat obsluhuje sestrička, ktorá sa takto degraduje do úlohy nahánačky peňazí a provízií z predaja pre doktora. Navyše takýto systém už hraničí aj zo základnými morálnymi hodnotami, ktoré by mal lekár vo svojom postavení mať. O optickej kvalite je škoda hovoriť. Osobne to považujem za najväčšie okrádanie pacienta. Morálka a úcta k pacientovi, kde si?!

Stanislava Šebeňová

 

P.S: *) V žiadnom prípade to neplatí o p. Ďurkovičovi! Dovolím si to tvrdiť na základe prítomnosti na jeho záverečnej skúške-maturite z odboru očný optik. Maturita je verejne prístupná a tak som to využila. Najlepšou perlou z jeho úst bola odpoveď na otázku z oblasti prvej pomoci - Ako  budeme zachádzať s pacientom, ktorý má infarkt? Odpoveď: „Dáme ho do stabilizovanej polohy."  Bože, ak ma raz má chytiť infarkt, daj nech je Ďurkovič , a jemu podobní odborníci, čo najďalej!!!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?